Στην εικαστική έκθεση «με στημόνι και υφάδι» της Ομάδας Εικαστικών Εκπαιδευτικών στο Μουσείο Τσιτσάνη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α και ΣΤ τάξης συμμετέχουν από την πρώτη ημέρα που άνοιξαν τα σχολεία στο πρόγραμμα υιοθεσίας των μικρών μαθητών της Α τάξης από μαθητές της ΣΤ τάξης και από κοινού οργανώνουν κοινές δράσεις. Στις παραπάνω φωτογραφίες , με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων Α1 κ. Βασιλικής Τόσκα , Α2 κ. Αρετής Παναγιώτου, ΣΤ1 κ.Φανής Πλακιά και ΣΤ2 κ. Ελένης Ρούσσα επισκέφθηκαν την έκθεση με τίτλο “με στημόνι και υφάδι” στο Μουσείο Τσιτσάνη, όπου είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν και να γνωρίσουν από κοντά τα υφαντά που δημιούργησαν οι συνάδελφοι της Ομάδας Εικαστικών Εκπαιδευτικών, στην οποία συμμετέχει και η καθηγήτρια Γερμανικών του σχολείου μας κ. Ειρήνη Κουντούλα . Στη συνέχεια επιστρέφοντας στο σχολείο, οι μικροί μαθητές της Α τάξης ζωγράφισαν την ινδιάνικη σκηνή που τους εντυπωσίασε στην έκθεση όταν την είδαν και την αποτύπωσαν με το δικό τους πανέμορφο και μοναδικό τρόπο στο χαρτί!